2018-2019 Cross Country Men's Roster

Diego Aguilera-Jimenez
Khiry Anderson
Brandon Beltram
Jarrod Burke
Kainoa Campbell
Will Duhe
Jackson Francois
Kien Fukumoto
Ara Goll
Kyle Johns
Tim Linnert
Logan Martinez
Brendan McFadden
Adam Miller
Sergiy Montano
Andres Montemayor
Nicholar Morgan
Gary Nguyen
Trevor Olivas
Jakob Pace
Kyle Rainey
Antonio Sanchez
Tomas Sanchez
Richard Solomon
Jason Song
Massimiliano Swenson

2018-19 CROSS COUNTRY TEAM

2018-19 CROSS COUNTRY PHOTOS

CROSS COUNTRY COACHING STAFF

Bree Thorpe
Head Coach
Dennis Eberhart
Assistant Head Coach


2018-19 CROSS COUNTRY SCHEDULE

Red Rock Invitational- August 25th- Men's team placed 4th- Max Swenson (1st OA) Trevor Olivas (10th OA)- Women's team placed 2nd- Emilia Puskas (2nd OA) Jaqueline Leon (7th OA)
 
Larry Burgess- Las Vegas Invite- September 8th- Max Swenson (10th OA) - Women's Varsity A team placed 4th- Emilia Puskas (1st OA) Women's Varsity B team placed 2nd- Madison Ebens (2nd OA) Geraldine Valencia (4th)
 
Clark Weekday- September 12th- Men's team took 4th- Max Swenson (3rd OA)  Women's team took 1st- Emilia Puskas (1st OA) Jaqueline Leon (4th OA) Lauren Dennis (6th OA) Geraldine Valencia (7th)  Jayden Krmpotich (8th OA)  Madison Ebens (9th OA) Abigail Hobson (10th OA)
 
Woodbridge HS XC Invite- September 14- Varsity race- Max Swenson (5th OA)  Novice race- Will Duhe (2nd OA) Women's JV team- 4th OA, Women's Varsity- 7th- Emilia Puskas (4th OA)
 
UNLV Invite- September 22- Varsity B Boys 3rd- Trevor Olivas (5th OA) Men's Varsity 6th- Max Swenson (3rd OA) Women's Varsity B 2nd- Rosina Gillett (1st OA) Marisol Miller (6th OA) Sophia Andrangi (9th OA) Women's Varsity 2nd- Emilia Puskas (2nd OA) Jacqueline Leon (8th OA) 
 
Palo Weekday- September 26- Men's team 2nd- Max Swenson (2nd OA) Trevor Olivas (5th OA) Khiry Anderson (7th) Women's team 1st- Emilia Puskas (2nd) Jacqueline Leon (3rd OA) Jayden Krmpotich (5th OA) Lauren Dennis (6th OA) Geraldine Valencia (8th) Madison Ebens (9th)
 
Nike XC Invite- September 29th- Max Swenson (12th)
 
O'Dea Frosh/Soph championship- October 10- Freshman race- Ara Goll (15th OA) Sophomore race- Emilia Puskas (1st OA) Rosina Gillett (14th OA)

October 13- Men’s varsity- 3rd place- Max Swenson (3rd)Trevor Olivas (14th) Men’s Varsity B- 6th place Women’s varsity- 1st- Minci Puskas (3rd) Jacqueline Leon (6th) Lauren Dennis (9th) Jayden Krmpotich (10th) Madison Ebens (11th) Geraldine Valencia (12th) Bernadette Daez (15th) Women’s Varsity B- 2nd place- Rosina Gillett (8th) Alyssa Sanchez (12th) Sophia Andrangi (15th)

October 25 - 27- 4A-3A-2A REGIONALS NIAA
                       @ VETERAN'S MEMORIAL PARK - TBD
Sat. November 3 - 4A-3A-2A STATE (S) NIAA
                       @ VETERAN'S MEMORIAL PARK - TBD

BOLD - Designated home team