MEN'S LACROSSE TRYOUT INFO

Full pads, cleats, athletic shoes and water required.
Every student-athlete who plans to participate in athletics is required to be registered by a parent or legal guardian on www.registermyathlete.com. Additionally, the completed Sports Physical packet must be uploaded to www.registermyathlete.com in order to be eligible for participation.
**Sports Physical packets will no longer be accepted in the
Athletic Office.
 
**For more Information, please contact Coach Nick Campo at Bishopgormanmenslacrosse@gmail.com.


2021-2022 Men's Lacrosse Roster

VARSITY ROSTER
#0 Wandley Wilson (Sophomore Midfielder)

#2 TJ Balsbaugh (Freshman Midfielder/Attackman)

#3 Trey Balsbaugh (Senior Midfielder)

#4 Chris Baker (Junior Midfielder)

#6 Jackson Carrier (Senior Defenseman)

#9 Marcus Pelayo (Junior Defenseman)

#12 Miguel Dominguez (Senior Defenseman)

#13 Sean Crawford (Junior Longstick Midfielder)

#15 Tommy Keating (Senior Midfielder/Attackman)

#17 Noah Simonson (Senior Defenseman)

#18 Jack Ricotta (Senior Attackman)

#21 Harrison Cook (Sophomore Defensive Midfielder)

#23 Xaiver Carrier (Sophomore Defenseman)

#26 Hunter Philbeck (Senior Defensive Midfielder)

#27 Jett Gosdis (Junior Defenseman)

#29 Colten Unitas (Junior Goalie)

#30 Braden Hill (Junior Face-off Specialist)

#31 Aidan Proulx (Junior Goalie)

#33 JC Dingerson (Senior Attackman)

#37 Zain Siddiqui (Sophomore Midfielder)

#45 Ethan Keating (Sophomore Longstick Midfielder)

#46 Jacob Elliott (Sophomore Midfielder/Attackman)

#52 Jonah Martinez (Senior Face-off Specialist)

#55 Tyler Blazek (Sophomore Midfielder)

#72 Michael Dingerson (Junior Midfielder)

#99 Ben Urso (Freshman Attackman

JV ROSTER
#1 Kyle Wagner
#5 Jackson Broz

#7 Ruben Mede

#8 Carter Hardman

#10 Bryce Philbeck

#11 Tyler Crafton

#14 Jimmy Lombardo

#16 Casey Unitas

#19 Gabe Clemente

#20 Jackson Byrne

#22 Wesley Austad

#24 Dylan Yarbrough

#23 Colin Murphy

#25 Luke Zipf

#32 Eli Campbell

#34 Cade Peterson

#38 Cayden Kim

#39 Jackson Dana

#42 Benjamin Cook

#40 Theodore Latimer

#41 Zach Fredericks

#43 Michael Findley

#50 Kieran Born

#51 Will Mueller

#70 Dustin Hernandez

#77 Jack Tan
#80 Bobby Engel

#88 Jacob Coneh

#96 Ace Moshos

HEAD COACH

For more information on the Men’s Lacrosse program, please contact Coach Nick Campo at Bishopgormanmenslacrosse@gmail.com


2021-2022 MEN'S LACROSSE SCHEDULE

2022 Varsity Schedule

Arizona Trip

Fri. 2/25: @ Brophy Prep (AZ), 7 pm

Sat. 2/26: @ Arcadia HS (AZ), 11:30 am

Sun. 2/27: vs. Corona Del Sol (AZ), 10 am @ Tempe Sports Complex


LOCAL

Sat. 3/5: vs. Mater Dei (CA), 12 pm (HOME)

Wed. 3/9: vs. Coronado (NV) , 7 pm @ Teton Trails Park- East Field

Wed. 3/16: vs. Centennial (NV), 7 pm (HOME)

Boise, ID Invitational Trip

3/18: vs. Helena (MT), 2 pm @ Northwest Nazerenne University (Boise, ID)

3/19: vs. Wilsonville (OR), 8 pm @ Northwest Nazerenne University (Boise, ID)

3/20: vs. Bend (OR), 10 am @ Northwest Nazerenne University **Could Change to Sat 3/19**


LOCAL

Wed. 3/23: vs. Lewis Palmer (CO), 3:30 pm (HOME)

Thurs. 3/24: vs. Palo Verde (NV), 7 pm (HOME)

Mon. 3/28: vs. Sierra Canyon(CA), 7 pm (HOME)

Tues. 3/29: vs. Chaparral (CA), 6 pm, (HOME)

Wed. 3/30: @ Foothill HS (NV), 7 pm
 
Seattle, WA Trip- Northwest Invitational
Fri. 4/1: @ Mercer Island HS (WA), 8 pm

Sat. 4/2: vs. O'Dea (WA) , 12 pm @ Islander Middle School (Mercer Island, WA)

Sat. 4/2: vs. Issaquah (WA), 6 pm @ Mercer Island High School (Mercer Island, WA)

Sun 4/3: vs. Nanaimo (CAN), 10 am @ Islander Middle School (Mercer Island, WA)


LOCAL

Wed. 4/6: vs. Faith Lutheran (NV), 7 pm (HOME)

Wed. 4/20: vs. Centennial (NV), 7 pm @ Teton Trails Park

Thurs. 4/21: vs. Coronado (NV), 7 pm (HOME)

Sat. 4/23: vs. Santa Margarita (CA), 12 pm (HOME)

Tues. 4/26: vs. Palo Verde (NV), 7 pm @ Crossing Park Summerlin

Fri. 4/29: vs. Foothill (NV), 7 pm (HOME)- **SENIOR NIGHT**

Tues. 5/3: @ Faith Lutheran HS (NV) , 7 pm


END OF REGULAR SEASON

**Playoff Dates**- Top 4 Teams Advance

Wed. 5/11: Varsity League Semi Finals

Sat. 5/14: Varsity League Championship


2022 JV Schedule

Wed. 3/9: vs. Coronado JV, 5 pm @ Teton Trails Park- East Field

Sat. 3/12: vs. Palo Verde JV, 9:30 am (HOME)

Wed. 3/16: vs. Centennial JV, 5 pm (HOME)

Thurs. 3/24: vs. Palo Verde JV, 5 pm (HOME)

Reno Trip (Players will travel by Team Bus & Lodge Together)

Sat. 3/26: vs. Reno JV, 9 am, Univ. of Nevada- Reno Intramural Field 1

Sat. 3/26: vs. Galena JV, 1 pm, Univ. of Nevada- Reno Intramural Field 1

Sun. 3/27: vs. Bishop Manogue JV, 9 am, Univ. of Nevada- Reno Intramural Field 2

Sun. 3/27: vs. Truckee North Tahoe JV, 1 pm, Univ. of Nevada- Reno Intramural Field 2

Wed. 3/30: vs. Pirates JV, 5 pm, @ TBD

Wed. 4/6: vs. Faith Lutheran JV, 5 pm (HOME)

Thurs. 4/7: vs. Scorpions JV, 6 pm, @ TBD

Wed. 4/20: vs. Centennial JV, 5 pm @ Teton Trails Park

Thurs. 4/21: vs. Coronado (NV), 7 pm (HOME)

Tues. 4/26: vs. Palo Verde JV, 5 pm @ Crossing Park Summerlin

Fri. 4/29: vs. Scorpions JV, 5 pm (HOME)

Tues. 5/3: @ Faith Lutheran HS JV, 5 pm


END OF REGULAR SEASON

JV End of Year Tournament- Location TBD

Thurs. 5/5 & Fri. 5/6
 

Championship Titles

2009 State Division 2 Champs
2014 State Champs
2015 State Champs

Bishop Gorman High School

5959 S. Hualapai Way
Las Vegas, NV 89148
Phone: 702-732-1945
Fax: 702-732-8830